Pielęgnacja trychologiczna skóry głowy i włosów u dzieci 4

PIELĘGNACJA TRYCHOLOGICZNA SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW u DZIECI 

Bardzo długo zastanawiałam się nad tym ważnym tematem, jak zacząć pisać o pielęgnacji włosów u dzieci, skoro termin DZIECI to bardzo szerokie pojęcie. Czy tak samo pielęgnujemy i szukamy produktów dla rocznego, trzyletniego i szesnastoletniego dziecka?

Mamy na rynku produkty szampony z napisem „dla dzieci”. Co to oznacza, że te szampony są tylko dla dzieci i czy w tym rozumieniu są to szampony delikatne, czy mają specjalną recepturę? Czy można je stosować w każdym wieku dziecka? Co skóra głowy i włosy dzieci potrzebują?

Żeby zająć się tym tematem, tak jak ja to lubię, postanowiłam znaleźć PODZIAŁ i w/g tego podziału zająć się opisem pielęgnacji trychologicznej w różnym wieku dziecka. I jak w każdym wpisie postaram się przedstawić moje własne wieloletnie, praktyczne doświadczenie zawodowe kosmetologa - trychologa.

Przedstawię pielęgnację u dzieci w różnym wieku i włosów trudnych do pielęgnacji, czyli włosów falowanych, nazywanych LOKAMI.

Co do „podziałów” DZIECI to jest takich ich wiele. Może być np. według:

 • TOMASZEWSKI – poznawania nowych funkcji
 • ŻEBROWSKI - podziału pod kątem psychicznego rozwoju dziecka.

Może być też uproszczony podział:

 1. Wczesno-dziecięcy
 • Po niemowlęcy
 • Przedszkolny
 1. Póżnodzieciecy
 • Wczesnoszkolny
 • Pokwitania
 1. Okres młodzieńczy 

W moich rozważaniach postanowiłam się kierować się podziałem według podstaw medycyny – pediatrii W. JASIŃSKI

OKRESY ONTOGENEZY CZŁOWIEKA

 • Okres prenatalny – 28-42 tygodnie życia płodowego
 • Okres noworodkowy – pierwsze 28 dni życia
 • Okres niemowlęcy - 1 rok życia
 • Wczesnego dzieciństwa – 2-3 roku życia
 • Przedszkolny – 4-6 rok życia
 • Szkolny – 7-15 rok życia

* faza obojętnopłciowa – 7-10/12 rok życia

* faza dojrzewania płciowego- 10/12rok życia -15/16 rok życia (wg skali Tannera)

 • Okres młodzieńczy – 16-20 rok życia 

Podział, według którego będę pisać przedstawiłam, teraz postaram się rozpisać wg niego pielęgnację skóry głowy i włosów. Ponadto dodam trochę wiadomości z trychologii. Ciekawa jestem czy takie ujęcie tematu „DZIECI” spodoba się Wam? Zaczynamy: 

OKRES PRENATALNY (28-42 tygodnie życia płodu)

Pierwsze mieszki włosowe w życiu płodowym tworzą się na brwiach, górnej wardze i brodzie między 9, a 12 tygodniem ciąży. Tworzenie się mieszków włosowych na skórze głowy zaczyna się od części czołowej do potylicznej i postępuje dalej do stóp do ok. 22 tygodnia.

Pierwszy włos wyrasta z mieszków między 16, a 22 tygodniem. Włosy rosną przez ok. 12 tygodni do 2-3 cm długości i pokrywają całe ciało. To włosy LANUGO. Pierwsze włosy wypadają między 32, a 36 tygodniem ciąży.

Drugi włos wytwarzany przez mieszek różni się od pierwszego. Faza wzrostu zaczyna się wydłużać. Rosną przez około 4-8 tygodni i osiągają długość około 1 cm. Drugie włosy traci się w ciągu pierwszych 3-4 miesięcy życia.

Na ciele włosy trzecie są mniejsze niż drugi włos. To jest cienki lekki włos VELLUS.

Mieszki włosowe na skórze głowy powiększają się i produkują grubsze i pigmentowane włosy. To włosy końcowe, długie – TERMINALNE.

 Włosy Vellus

 

Rodzaje włosów:

LANUGO to pierwsze włosy – meszek płodowy. Pierwszy włos wytwarzany przez mieszek włosowy płodu. Włosy lanugo zrzucane są przed porodem (8-9 miesiąc ciąży), są częścią składową smółki noworodkowej.  Część włosów lanugo pojawia się po urodzeniu u dziecka (włosy cienkie, mało napigmentowane, miękkie). W ciągu kilku tygodni noworodek traci je wszystkie.

VELLUS to włosy które zastępują włosy lanugo. Pokrywają całe ciało (nie ma ich na dłoniach, podeszwach nóg, wargach.) Średnica włosów welusowych jest mniejsza niż 30 mikrometrów. Włosy takie nie posiadają rdzenia.

TERMINALNE to włosy długie, ich średnica jest większa niż 60 mikrometrów. Te włosy znajdują się na głowie, pod pachami, okolicach łonowych. Są to włosy w dużej mierze zależne od hormonów.

OKRES NOWORODKOWY (pierwsze 28 dni życia ) 

Właściwa pielęgnacja skóry, w tym też skóry główki noworodka, jak wskazują badania niesie ogromne korzyści zdrowotne w przyszłości. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i cienka (grubość 1,2 mm, w tym naskórek to 40-50mikrometra), pH jest neutralne, a nawet alkaliczne (pH 6,2 7,5). To sprzyja wysuszeniu i podrażnieniom.

Powtarzam studentom i przyszłym mamą, jak istotna i ważna jest rola mazi płodowej. To kleista, biała substancja, na którą składają się komórki złuszczonego naskórka i wydzielina gruczołów łojowych, jest to naturalna ochrona i nawilżenie noworodka.

Dawniej wszystkie dzieci po urodzeniu były dokładnie kąpane i traciły naturalną ochronę, którą daje maź płodowa delikatnej skórze noworodka. W obecnym czasie sporo szpitali i położnych bierze to pod uwagę i pierwsza kąpiel dziecka następuje dopiero po powrocie do domu.

Bardzo niekorzystne jest też nakładanie oliwki lub ciekłej parafiny. Nie zaleca się też stosowania maści czy kremów z tlenkiem cynku (wysuszają i mogą prowadzić do podrażnień).

Bardzo istotne na tym etapie pielęgnacji są ubranka dla niemowlaków. Ubranka powinny być z materiałów naturalnych w jasnych kolorach (pamiętać należy, że niektóre barwniki mogą uczulać). Rzeczy dla noworodków należy prać w płatkach mydlanych i prasować. Czapeczki i czy skarpetki powinny być bez wiązań i ściągaczy (luźne, przewiewne, bez szwów).

 

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE NOWORODKA - KĄPIEL

 •  nie kąpiemy w samej wodzie (twarda woda źle wpływa na skórę noworodka), może nawet prowadzić do AZS. Może doprowadzać do podwyższenia pH skóry noworodka przyczyniając się do powstawania podrażnień
 • pielęgnacja skóry główki, taka sama jak całej skóry dziecka
 • do kąpieli dodajemy tylko specjalne emulsje dla niemowlaków; nigdy oleje
 • osuszamy ciałko delikatnie, natłuszczamy tylko okolice „pieluszkowe”

 Potówki prostePotówki czerwone

 

 

Bardzo częstą przypadłością okresu noworodkowego są potówki - wysypka potowa (zatkane otwory potowe jeszcze mało rozwiniętych gruczołów potowych) występujące przy złej pielęgnacji min. stosowaniu oliwki, tłustego kremu, niedobranej temperatura w otoczeniu dziecka lub złego ubioru. Wyróżniamy dwa rodzaje:

 • Potówki zwykłe (łac. miliaria crystallina). Wykwity mają postać małych pęcherzyków i nie ma stanów zapalnych. Występują na skórze głowy (może dochodzić do zapalenia mieszków włosowych), szyi i tułowiu.
 • Potówki czerwone (łac. miliaria rubra), postać pęcherzyków, w których jest ropna wydzielina. Wokół tych zmian skóra jest zaczerwieniona, podrażniona. Okolice pach, zgięcia łokci, plecy.

ZALECENIA pielęgnacyjne: kąpiel w krochmalu z dodatkiem naparu z rumianku lub nagietka (kąpiel w naparach roślinnych nie dłużej niż 5-10 minut). 

OKRES NIEMOWLĘCY (1 rok życia) 

Skóra niemowlaka ulega pogrubieniu i wynosi ok. 2,1mm. Naskórek ma ponad 50 mikrometra. Główne zasady pielęgnacyjne zmieniły się znacząco w dzisiejszych czasach. Pozwoliło na to poznanie potrzeb skóry dziecka i rozwój kosmetyków. Warto też zaznaczyć, że przepisy UE wymusiły bezpieczeństwa dla dzieci, rezygnację z niektórych szkodliwych składników w kosmetykach przeznaczonych dla najmłodszych. Kosmetyki nie powinny zawierać barwników i alergizujących substancji zapachowych. 

Kilka istotnych rad pielęgnacyjnych dotyczących skóry dziecka i skóry głowy:

Dzieci można kąpać codziennie (nie, jak kiedyś było zalecane 2-3 razy w tygodniu – tak było, kiedy do kąpieli używało się mydeł o pH które wypłukiwało lipidy (tłuszcze). Dzisiaj do kąpieli stosuje się emolienty (nawilżają i natłuszczają). Warto je stosować dla ochrony nie tylko jak są problemy skórne. Zapobiegają one wysuszeniu i łuszczeniu się naskórka. Skóra niemowlaka to skóra cieniutka bez wykształconych dobrze gruczołów potowych i łojowych. Naturalny płaszcz hydrolipidowy nie chroni dostatecznie przed czynnikami zewnętrznymi.

Główkę dziecka myjemy preparatami takimi samymi jak reszta ciała. Noworodek to dziecko (do pierwszego roku życia) i zdarza się, że posiada cienkie, ale w dużej ilości włoski. Warto w takich przypadkach zacząć używać szamponu dla dzieci.

Dużym problemem pielęgnacyjnym główki niemowlaka to problem CIEMIENIUCHY

Ciemieniuch  Ciemieniuch 2

Przez pewien czas po porodzie w organizmie noworodka krążą hormony mamy. Dochodzi do zaburzenia pracy niedojrzałych gruczołów łojowych (za szybka praca gruczołów łojowych). Łój (wydzielina z gruczołów łojowych) zasycha na główce dziecka i wraz ze złuszczającym się naskórkiem tworzą ciemnożółtą do brunatnożółtą skorupę. Ciemieniucha dotyczy ok 10% niemowląt do 1 miesiąca, a 70% w wieku noworodkowym do 3 miesięcy. W przedziale od 1 roku do 2 lat dotyczy ok. 7%.

Rada pielęgnacyjna przy problemie z ciemieniuchą:

 • na godzinę przed kąpielą należy natłuścić miejsce ciemieniuchy – oliwką (są też specjalne preparaty apteczne)
 • można delikatnie wyszczotkować miękką szczoteczką
 • zmyć szamponem na ciemieniuchę

Ciemieniucha może utrzymywać się do ukończenia 1-2 lat przez dziecko - niemowlaka.

Jeżeli chcesz zapoznać się z dalszą częścią dotyczącą pielęgnacji skóry głowy i włosów zapraszamy do zarejestrowania się w sklepie. Nie musisz nic kupować, tylko zarejestrować się https://problemzglowy.com.pl/pl/reg i dalsza część bloga będzie dla ciebie dostępna w postaci pliku PDF.

Źródła naukowe: 

https://www.researchgate.net/publication/45364445_Cognitive_behavioral_therapy_for_4-_to_7-year-old_children_with_anxiety_disorders_A_randomized_clinical_trial

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537176/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531463/

https://www.researchgate.net/publication/325098100_Review_of_human_hair_optical_properties_in_possible_relation_to_melanoma_development

https://www.pwsz.nysa.pl/instytyty/pielegniarstwo/pediatria/wzrost_i_rozwoj.pdf

Jeżeli chcesz zapoznać się z dalszą częścią dotyczącą pielęgnacji skóry głowy i włosów zapraszamy do zarejestrowania się w sklepie. Nie musisz nic kupować, tylko zarejestrować się https://problemzglowy.com.pl/pl/reg i dalsza część bloga będzie dla ciebie dostępna w postaci pliku PDF.

Komentarze do wpisu (4)

30 listopada 2020

Jestem pod wielkim wrażeniem ! Bardzo ciekawy artykuł i kolejny zastrzyk wiedzy ! Jako ,że sama jestem mamą 3 letniego chłopca czekałam z niecierpliwością na ten temat! używamy vivipharmy szampon neutralny ( muszę przetestować SCIENCE;) )i nie wyobrażam sobie innych produktów , włosy są doskonale zadbane , długie i gęste i bardzo ładnie się błyszczą !Dzieci są dla nas najważniejsze dlatego ich codzienna pielęgnacja i higiena skóry głowy jest również wielkim priorytetem , jednak nie każdy wie jak pracować z włoskami i skórą naszych podopiecznych dlatego wpis , który Pani przedstawiła dokładnie obrazuje jak to robić . Dodatkowo jest też dużą pomocą przy konsulatacji małych pacjentów z problemami trychologicznymi !Jest Pani nieocniona!:)

30 listopada 2020

Myślę, ze temat pielęgnacji włosów i skory głowy dzieci,powinien być w naszych gabinetach obowiązkowy.Bardzo czytelny podział, czytając ten wpis, krok po kroku wkraczamy w kolejne etapy życia dziecka i rozumiemy jego potrzeby, a szczególnie potrzeby ,, włosów”.Pielęgnacja gabinetowa i domowa przedstawiona z użyciem preparatów SIENCE poprostu strzał w dziesiątkę!Super efekty i najważniejsze- czytelny opis, bezcenne wskazówki i możliwość korzystania z ogromnej wiedzy, doświadczenia i porad Pani JULITTY SIEMIĄTKOWSKIEJ.Bardzo dziękuję ze tę dawkę wiedzy i ciekawe podejście do tematu i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy:) ❤️

6 grudnia 2020

Super blog ❤️Cieszę się, że mogę czytac wpisy , które są przydatne w codziennej pielęgnacji włosów. Przede wszystkim przekonałam się jako fryzjer, jak często brak wiedzy rodziców o podstawie pielęgnacji najmłodszych, utrudnia im dbanie o włosy maluchów. Dzięki takim informacjom, każdy rodzic poradzi sobie z dbaniem o włosy najmłodszych. Z chęcią zaglądam na stronę w oczekiwaniu nowych informacji, i za każdym razem jestem miło zaskoczona.

9 grudnia 2020

Fantastyczny blog, widać, że prowadzony z pasją i sercem. Wiele przydatnych informacji dla przyszłych Mam które chcą zadbać o swoje maleństwo. Sama jestem przyszła Mamą i chciałabym aby mój maluszek od samego początku był pielęgnowany produktami które są naturalne. Wiele z rzeczy jakie pisze Julitta nie dowiemy się od lekarzy czy położnych, dlatego też te informacje są bardzo cenne dla każdego z Nas. Bardzo dziękujemy, że dzielisz się z Nami tak cudowna wiedzą. ❤️

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl