
Onkotrychologia – łysienie i pielęgnacja
Łysienie w trakcie chemioterapii to łysienie anagenowe, czyli takie, w którym zostaje zablokowana faza wzrostu włosa poprzez działanie silnych toksyn – w przypadku leczenia onkologicznego - cytostatyków. Cytostatyki celowane są w szybko dzielące się komórki rakowe i jako skutek niepożądany uszkadzają cebulki włosów należące do tej kategorii komórek, czyli negatywnie wpływają na skórę, skórę głowy, włosy i paznokcie.
Niepożądane skutki terapii onkologicznej z kosmetologicznego punktu widzenia to:
◇ Skóra sucha, łuszczącą się, zaczerwieniona
◇ Bardzo wrażliwa, nadreaktywna
◇ Mało odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, mróz, kontakt z kurzem, detergenty, uraz
◇ Spowolniona regeneracja skóry
W taki sposób może zareagować skóra na całym ciele w tym na skórze głowy.
Warto zaznaczyć, że nie każdy pacjent przy chemioterapii traci włosy – jest to uzależnione między innymi od rodzaju leków oraz tego, jak długo są stosowane. Jednak stan skóry zmienia się. Warto więc zadbać o skórę głowy i prowadzić pielęgnację opartą na nawilżaniu i natłuszczaniu skóry. Polecany jest SCIENCE Szampon z kolagenem morski oraz SCIENCE Balsam z kolagenem.
Gdy jednak następuje utrata włosów to w większości przypadków po zakończeniu leczenia jest odwracalna. Jednak włosy są już inne. Na początku odrastają jako meszek, mogą być bez barwnika. Jeśli były kręcone to po odrośnięciu mogą być proste i odwrotnie. Albo odrastać siwe, dopóki melanocyty nie zaczną poprawnie funkcjonować.
Skutkiem leczenia onkologicznego i w wyniku stresu ujścia cebulek są bardzo mocno pozaciskane, występują podrażnienia, odrastające włosy nie mają siły przebicia, stają się cienkie, łamliwe – ułamują się tuż przy skórze głowy. Dlatego wskazany w tym przypadku jest delikatny masaż głowy. i zadbanie o mikrobiom skóry głowy – SCIENCE Szampon i Lotion z mikorbiomem.
Czekanie z pielęgnacją skóry i włosów do zakończenia terapii onkologicznej lub jej wdrożenie po wielu miesiącach czy latach jest jednym z błędów, który skutkuje stopniowym pogarszaniem się stanu i kondycji skóry oraz włosów.
Oczywiście należy brać pod uwagę przeciwwskazania do zabiegów, istotna jest również konsultacja z lekarzem prowadzącym. Trzeba być ostrożnym z zastosowaniem części aparatury, niektórych intensywnych czy inwazyjnych procedur lub drażniących substancji aktywnych zawartych w preparatach.
Celem pielęgnacji onkotrychologicznej jest odbudowa płaszcza lipidowego oraz dbałość o mikrobiom skóry głowy
WSKAZÓWKI PIELĘGNACYJNE:
* Przed przystąpieniem do chemioterapii, jeżeli wypadanie włosów jest nieuniknione, zalecamy ich skrócenie
*Powinno się dbać o skórę głowy również w okresie, kiedy jeszcze tego włosa nie widać. Przede wszystkim warto udać się do trychologa na badanie skóry głowy kamerą.
*Należy chronić skórę głowy przed promieniowaniem. Stosować turbany, chusty. Dodatkowo chronić przed mrozem używając czapki.
Zalecanym składnikiem w pielęgnacji jest mocznik. Mocznik jest składnikiem NMF- u, jest silnie nawilżający, posiada właściwości przeciwzapalne.
W kosmetykach możemy spotkać różne stężenia mocznika:
- 2% regeneruję uszkodzoną skórę, przyśpieszając gojenie;
- 5-10% intensywnie nawilża, stosowany jest w terapiach AZS, ŁZS, łupieżu i łuszczycy;
powyżej 10% działanie bakteriobójcze i keratolityczne;
W terapii pacjentów onkologicznych stosowany będzie mocznik w stężeniu do 10%.
Jednym z produktów Vivipharmy zalecanym kosmeceutykiem jest SCIENCE Szampon Neutralny oraz SCIENCE Krem odżywczy, który w składzie ma m.in. mocznik. A także inne substancje łagodzące jak alantoina i olejek Meadowfoam.